List Prezydenta RP

 

 

 

 

 

 

 

 

Warszawa, 7 lipca 2011 roku

 

 

 

Wpis do folderu 68. Tour de Pologne
31 lipca - 6 sierpnia 2011 roku

Szanowni Państwo!

Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników, organizatorów I kibiców tegorocznego Tour de Pologne. Cieszę się, że w naszym narodowym wyścigu kolarskim, którego historia liczy już niemal 80 lat, startuje tak doborowe grono drużyn i zawodników. Jest nam niezwykle miło podejmować w Polsce najwybitniejsze ekipy światowego kolarstwa. Z ogromną satysfakcją, kontynuujemy tradycję zapoczątkowaną jeszcze w okresie przedwojennym, objąłem 68. Tour de Pologne honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Historia wyścigu, który po raz pierwszy wystartował w 1928 roku, obfituje w wiele niezapomnianych wydarzeń. Właśnie poprzez ów Bieg Dookoła Polski wjechaliśmy do świata wielkich imprez kolarskich i wielkich przeżyć, łączących rzesze kibiców. Tour de Pologne to piękna karta polskiego sportu. To zwycięstwa takich gwiazd polskiego kolarstwa jak Bolesław Napierała, Marian Więckowski, Wojciech Matusiak, Stanisław Szozda czy Czesław Lang. I choć w latach powojennych Tour de Pologne pozostawał nieco w cieniu wobec promowanego przez ówczesne komunistyczne władze Wyścigu Pokoju - to przecież zawsze zachowywał swój prestiż i legendę. Dzisiaj należy do najbardziej znaczących zawodów kolarskich na świecie, obok takich wycigów jak Tour de France czy Giro d'Italia.


W tym roku na tresę 7 etapów o łącznej długości ponad 1100 kilometrów wyruszają 22 zespoły, reprezentującą kolarską elitę z wielu krajów. Od Pruszkowa do Krakowa czekają nas wielkie emocje. Cieszę się, że staną się one udziałem licznych kibiców w tak wielu miejscowościach naszego kraju; cieszę się, że oczy miłośników kolarstwa będą zwrócone w tych dniach na Polskę. Warto również docenić, żę już po raz kolejny w szosowej rywalizacji zmierzą się najmłodsze i najstarsze pokolenie kolarzy, w ramach Mini Tour de Pologne oraz TdP 50+.


Wszystkim drużynom i zawodnikom ścigającym się w Tour de Pologne składam życzenia pomyślności, sportowego szczęścia i sukcesów. Nie ukrywam jednak, że w sposób szczególny moje serdeczne myśli kibica, wyrazy wsparcia i zachęty kieruję do naszych reprezentantów. Życzę wszystkim satysfakcji z udziału w tej znakomitej kolarskiej imprezie. Składam wyrazy uznania organizatorom za Państwa pracę i zaangażowanie na rzecz polskiego sportu. Całej publiczności Tour de Pologne i wszystkim miłośnikom kolarstwa życzę niezapomnianych przeżyć.

 

Bronislaw Komorowski